פיברומיאלגיה: הכול על הכאבים הכרוניים

האם אי פעם הרגשתם כאב נרחב בכל גופכם ללא כל סיבה נראית לעין, מלווה בעייפות בלתי פוסקת גם לאחר שנת לילה טובה? אצל חלק מהאוכלוסייה, אלה לא רק תחושות חולפות, אלא מציאות יום-יומית. מדובר בפיברומיאלגיה, מחלה כרונית שרבים סובלים ממנה ושיש לה השפעות מרחיקות לכת על חייהם של אלה שחיים איתה. ככל שנתעמק בפיברומיאלגיה, נחשוף את הסימפטומים שלה, את שכיחותה, וחשוב מכך, אסטרטגיות הטיפול בה. בין אם אתם או מישהו שאתם מכירים מושפעים ממצב זה, מאמר זה מבקש לשפוך אור על הניואנסים המורכבים של פיברומיאלגיה. המשיכו לקרוא!

מהי פיברומיאלגיה?

בעיקרה, פיברומיאלגיה היא מחלה כרונית המאופיינת בכאבי שרירים ושלד נרחבים, בעייפות וברגישות באזורים מסוימים. הסיבה המדויקת לפיברומיאלגיה עדיין אינה ידועה, אך מאמינים שהיא מערבת מגוון גורמים גנטיים, סביבתיים ופסיכולוגיים. תיאוריה משמעותית בקהילה הרפואית היא שפיברומיאלגיה משפיעה על האופן שבו המוח מעבד אותות כאב ומגבירה תחושות כאב.

תסמינים של פיברומיאלגיה

בעוד כאב ועייפות הם התסמינים הבולטים ביותר, פיברומיאלגיה קשורה למגוון רחב של ביטויים:

 • כאב מפושט: כאב זה מתואר ככאב עמום תמידי שנמשך לפחות שלושה חודשים. כדי להיחשב חלק מהמחלה, הכאב חייב להתרחש משני צידי הגוף ומעל ומתחת למותניים.
 • עייפות: אנשים עם פיברומיאלגיה מתעוררים לעיתים קרובות עייפים, גם לאחר שינה ארוכה וטובה. השינה עלולה להיות מופרעת על ידי כאב, או הפרעות שינה אחרות כגון תסמונת רגליים חסרות מנוחה או דום נשימה בשינה.
 • קשיים קוגניטיביים: המחלה פוגעת ביכולת להתמקד, לשים לב ולהתרכז במשימות מנטליות.
 • נקודות רגישות: אלו נקודות ספציפיות בגוף שבהן אפילו לחץ קל גורם לכאב. מיקומי נקודות רגישות נפוצים כוללים את החלק האחורי של הראש, החלק העליון של הכתפיים, החזה העליון, הירכיים, הברכיים והמרפקים.
 • תסמינים נוספים: חולי פיברומיאלגיה רבים חווים כאבי ראש, דיכאון, תסמונת המעי הרגיז ותסמינים שונים אחרים.

 

עד כמה פיברומיאלגיה נפוצה?

פיברומיאלגיה משפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. אומנם היא יכולה להשפיע על אנשים בכל הגילים, כולל ילדים, אך בדרך כלל מאובחנת אצל אנשים בגיל העמידה. בנוסף, נשים נוטות יותר לפתח פיברומיאלגיה מאשר גברים. מספר גורמים יכולים להגביר את הסיכון לפתח פיברומיאלגיה:

 • היסטוריה משפחתית: אם לבן משפחה יש פיברומיאלגיה, ייתכן שיש סיכוי גבוה יותר שבן משפחה אחר יפתח אותה.
 • מחלות אחרות: מצבים כמו דלקת מפרקים שגרונית או זאבת עלולים להגביר את הסיכון לפתח פיברומיאלגיה.
 • טראומה: טראומה פיזית או רגשית יכולה לעיתים לשמש כטריגר לפיברומיאלגיה.
 • זיהומים: זיהומים מסוימים נקשרו להופעת פיברומיאלגיה או להחמרתה.

הקלה על כאבי פיברומיאלגיה

ויסות כאבים הנגרמים מפיברומיאלגיה יכול להיות מאתגר אבל יש כמה אסטרטגיות וטיפולים שיכולים לעזור להקל על התסמינים שלה:

 • תרופות: משככי כאבים, תרופות נוגדות דיכאון ותרופות נגד פרכוסים יכולים לפעמים לעזור להפחית את תסמיני הפיברומיאלגיה. חיוני להתייעץ עם רופא כדי למצוא את התרופה והמינון המתאימים.
 • טיפול: מגוון טיפולים שונים יכולים לסייע בהפחתת ההשפעות של פיברומיאלגיה. פיזיותרפיה יכולה לשפר את הכוח והגמישות. ריפוי בעיסוק יכול לסייע בביצוע התאמות לאזור העבודה או לאופן ביצוע משימות מסוימות. שיחה עם יועץ יכולה לספק אסטרטגיות להתמודדות עם מצבים מלחיצים.
 • שינויים באורח החיים: אימוץ הרגלים בריאים יכול לסייע בוויסות התסמינים. זה כולל תזונה מאוזנת, דפוסי שינה קבועים ופעילות גופנית. בעוד פעילות גופנית עשויה להיות כואבת בהתחלה, פעילות גופנית סדירה יכולה להפחית את הכאב לאורך זמן.
 • ניהול מתח: מכיוון שלחץ יכול להחמיר תסמיני פיברומיאלגיה, קריטי לטפל בלחצים שלכם. טכניקות כגון תרגילי נשימה עמוקה, מדיטציה וטיפולי הרפיה יכולות להיות מועילות.
 • טיפולים אלטרנטיביים: יש אנשים שמוצאים הקלה בטיפולים אלטרנטיביים כמו דיקור סיני, טיפול בעיסוי ויוגה. אומנם אלה אינן תרופות מוכחות לפיברומיאלגיה, אך הן עשויות לעזור להפחית כאבים ומתח.

אם מדובר במקרה חמור של פיברומיאלגיה, אתם יכולים להגיש בקשה לקצבה מביטוח לאומי שתמנה ועדה רפואית ותחליט בעניין.

לסיכום

פיברומיאלגיה נותרה אחד המצבים הרפואיים החידתיים והנפוצים ביותר כיום, ולעיתים קרובות משאירה את הנפגעים לחפש תשובות והקלה בדרכים שונות. בעזרת הרפואה המודרנית, התערבויות טיפוליות ושינויים באורח החיים, קיימת תקווה עבור רבים המתמודדים עם אתגרי המחלה.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.