ספרי הרב עובדיה יוסף: על האדם שהיה, והספרים שהשאיר אחריו

התרבות והזהות של רבים מאיתנו, מתבססת באופן טבעי למדי על הכתבים והאמירות של חכמים רבים משחר הדורות. כמעט ולא תמצאו יהודי, ולא משנה היכן הוא ממוקם על הסקאלה של הזיקה לדת והקרבה למסורת, שלא מכיר שמות גדולים של חכמים כמו הרמב"ם, שהוא מגדול ההוגים היהודיים בכל הזמנים או את הלל החכם ושמאי, פוסקים מוכרים וחלק בלתי נפרד מההגות היהודית. לצד אלו, נראה כי עם השנים קמים חכמים אחרים שממשיכים את המפעל היהודי ומביאים לעולם עוד חוכמה וידע בענייני הלכה, ואין ספק שכאשר מדברים על התקופה בה אנו החיים, הרב עובדיה יוסף הוא אחד מהגדולים שבהם, אדם כזה שהשאיר אחריו הרבה מאד ידע וחוכמה לדורות הבאים. אם עולם הרוח היהודי מעניין אתכם, את מה שהשאיר אחריו אתם חייבים להכיר ולכן אנו רוצים לתת רקע על האדם שהיה ולספר על כמה מהכתבים שהוריש לכולנו.

הרבה עובדיה יוסף

לפני שנתחיל, נספר לכם שאתם מעוניינים לרכוש את הדברים שלו, הספרים זמינים לרכישה אונליין בקישור הזה, שם תוכלו להזמין אותם עד אליכם במחירים נוחים ומשתלמים.

הרב עובדיה יוסף נולד בשנת 1920 והיה פוסק ומחבר ספרדי חרדי. הוא כיהן במשך עשר שנים כרב הראשי הספרדי והיה המנהיג הרוחני של מפלגת ש"ס מיום הקמתה, וכן הנשיא של מועצת חכמי התורה שלה. הוא חתן פרס ישראל לספרות תורנית והוא נחשב בעיני רבים לגדול הפוסקים הספרדיים של דורו.

בסוף שנות ה-60 נבחר רבי עובדיה יוסף לכהן כרב הראשי של תל אביב, ובמהלך כהונתו התעמת עם רבנים אשכנזים רבים על מנת לשפר את התנאים של דתיים וחרדים ספרדיים. בשנת 1972 נבחר לתפקיד הרבה הראשי לישראל ובמהלך תפקידו חולל כמה שינויים מרחיקי לכת בעולם ההלכה כמו:

  • התרת נישואים של יהודית עם בני הדת הקראים לאחר לאחר שאלו למדו לעומק את יסודות התורה שבעל פה וקיבלו על עצמם עול מצוות.
  • קביעה כי בני ביתא ישראל הם יהודים לכל דבר, מה שהביא לפסיקה היסטורית שהחילה את חוק השבות על יהדות אתיופיה.
  • התרת כל עגונות נעדרי צה"ל ממלחמת יום הכיפורים ועוד.

כמו כן, במהלך שנות פעילותו הרבות, כתב הרבה ספרים והגויות בנושאי הלכה שונים.

ספרי הרב עובדיה יוסף: על האדם שהיה, והספרים שהשאיר אחריו

המורשת של המר"ן

הנה כמה מהספרים המרכזיים והמוכרים של הרב עובדיה יוסף:

שו"ת יביע אומר:

הספר המרכזי של הרב עובדיה יוסף, שכולל אחד עשר כרכים ומבאר סוגיות מרכזיות בהלכה ובמשנה.

שו"ת חזון עובדיה:

ספר תשובות על שאלות הקשורות בדיני ליל הסדר ומקיף יסודות הלכתיים רבים.

כף החיים:

השלמה של כתיבת ספר על פי בקשת הרב משה סופר בנו של המחבר הרב יעקב חיים סופר.

משא עובדיה:

ספר שנערך על ידי מוסד הרב קוק ולמעשה מכיל את נאומיו של הרב עובדיה במשך 45 שנה.

משנת יוסף:

תמצית שיעוריו של הרב עובדיה כפי שנאמרו מפי מדי מוצאי שבת בבית הכנסת היזדים.

כמו כן, במהלך השנים נערכו ספרים רבים על פי הכתבים שלו במהלך השנים כמו הלכה ברורה, תורת המועדים, תורת הטהרה, עיקרי המשמרת נידה, אורחות מרן וכן הלאה.

כמובן שכל זה על קצה המזלג, ויש עוד עשרות ספרים וכתבים שהוציא או שיצאו בהשראתו.

אם כך, נראה כי מדובר בהחלט בגדול הפוסקים והחכמים של העידן שלנו, ומי שמתעניין בעולם הרוח היהודי, בהחלט ראוי שיכיר אותם לעומק וילמד את הדברים החשובים שהם מביאים.