בריאות הנפש: כל מה שצריך לדעת על טיפול פסיכולוגי בפעם הראשונה

כשאנו מרגישים חולים לפתע, נהיים מצוננים והחום עולה, אנחנו לא מהססים לגשת לרופא המשפחה שיבדוק אותנו ויתאים לנו טיפול. כשאנו מרגישים כאבים בנקודות שונות בגוף שאינם מוסברים, אין לנו שום התלבטות ונפנה בהקדם האפשרי לאנשי מקצוע שיוכלו לבדוק אותנו, לעלות על הבעיה ולהציע פתרונות מתאימים. אפילו במקרים בהם אנו מרגישים שלא בנוח עם היבטים מסוימים במראה שלנו, לא תהיה לנו בעיה לפנות לייעוץ קוסמטי ולרופאים מתחום הפלסטיקה. אז למה אם כך, כאשר רבים מאיתנו סובלים מקשיים ומצוקות נפשיות, מתגלה קושי כל כך גדול לפנות לאנשי מקצוע ולהגיע לטיפול פסיכולוגי שיקל על המצב? ובכן, הסיבה העיקרית לכך היא ככל הנראה בושה ומובכה, ונראה גם שמי שסובל מקשיים כאלו, הרבה פעמים מאמין שטיפול לא באמת יכול לעזור. חשוב מאד לדעת שהטיפול הפסיכולוגי הראשון הוא צעד חשוב בהתמודדות עם קשיים נפשיים ולכן חשוב להבין איך זה עובד ומתי צריך לגשת אליו. הנה מידע שחשוב שיהיה לכולנו.

מתי יש לפנות לטיפול פסיכולוגי ראשון?

ובכן, מה שחשוב להבין קודם כל זה שהתשובה לשאלה הזו היא סובייקטיבית לחלוטין, ומה שרלוונטי ונכון עבור אדם אחד הוא לא בהכרח רלוונטי ונכון עבור אדם אחר. לדוגמה, תאונת דרכים קלה עשויה להיות עניין חולף ונקודתי עבור אדם אחד, אך טראומטית וקשה עבור אדם אחר, וכזו שלא תאפשר לחיות את החיים כשורה לאחר מכן. על כן זה מאד אינדיבידואלי וכאן יש מידע נוסף שיעזור לכם להבין את הנושא. הנה כמה מצבים מובחנים העשויים להביא לצורך בסיוע נפשי:

  • קשיים בין אישיים מול בני/בנות הזוג, אנשים אחרים במשפחה, חברים לעבודה או למסגרות חברתיות אחרות, או לחלופין בדידות וקושי ליצור מערכות יחסים מסוגים שונים.
  • דפוסי התנהגות המביאים לסבל, לתחושת תקיעות, לפגיעה באחרים ובעצמנו וכן הלאה שלפעמים נובעים ממצבים נפשיים מובחנים כמו חרדה או OCD.
  • משברים אישיים עקב שינויים משמעותיים בחיים כמו גירושין, פטירה של אדם קרוב, לידה של תינוק, פיטורין מהעבודה וכדומה.
  • מצוקות נפשיות שלא נובעות משום בעיה חיצונית נראית לעין וקשורות לתחושה הפנימית של כל אחד.

 

בריאות הנפש: כל מה שצריך לדעת על טיפול פסיכולוגי בפעם הראשונה

 

מהו טיפול פסיכולוגי?

רבים מדמיינים טיפול פסיכולוגי ככזה שנעשה בשכיבה על הספה, כאשר המטופל מתאר את תחושותיו והמטפל מקשיב ומעיר הערות תוך כדי. מדובר בעצם בטיפול קלאסי שבאמת קיים, אבל חשוב לדעת שיש עוד הרבה מאד סוגים של טיפולים פסיכולוגיים וזה בהחלט לא היחיד. בין הטיפולים הפסיכולוגיים השונים ניתן למצוא את טיפולי הפסיכואנליזה, פסיכותרפיה דינמית, טיפולי CBT, היפנותרפיה, טיפול באומנות (ריקוד, בישול, תיאטרון וכו') ועוד. לאחר ייעוץ מקצועי אפשר להתאים לכל מטופל את השיטה האידיאלית עבורו.

האם טיפול אחד מספיק?

ישנם מקרים בהם בעיה מסוימת נקודתית עשויה להיפתר לאחר טיפול אחד שנותן את הכלים להתמודדות בהמשך החיים. לעומת זאת יש מקרים בהם לאחר הטיפול הראשון מבינים שיש צורך בטיפול ממושך יותר ומומלץ להמשיך בסדרת טיפולים.

איפה כדאי לעשות את הטיפול הראשון?

ובכן, חשוב מאד לעשות טיפול פסיכולוגי רק אצל מטפלים מוסמכים, ויש לדעת שעל פי חוק לא כל אחד יכול להעניק טיפול פסיכולוגי לאנשים, אלא רק מי שעבר הכשרה מתאימה. לאחר שתמצאו אדם כזה, שווה בהחלט לבחור במישהו שאתם מרגישים איתו בנוח ומאפשר פתיחות וכנות.

לסיכום הדברים – טיפול פסיכולוגי ראשון הוא צעד חשוב בריפוי והתגברות על קשיים, ואנו ממליצים בחום לא לוותר עליו כאשר אתם זקוקים לו.