עומדים להתגייס לצה"ל: איך לנצל את הזמן הפנוי כדי להתכונן לצו הראשון?

הגיוס המיוחל לצה"ל קרב ובא? ובכן, אנחנו בטוחים שאתם מתרגשים למדי לקראת השינוי המשמעותי הזה בחיים והשלב הראשון שהוא משמעותי במיוחד ובכוחו להשפיע באופן ישיר על הגיוס שלכם ואופי השירות שלכם הוא כמובן הצו הראשון. אם יש לכם קצת זמן פנוי בין הלימודים והבגרויות, ההתנדבות בתנועות הנוער, החוגים והבילוי עם חברים, אנחנו בהחלט ממליצים לנצל לפחות חלק ממנו לצורך הכנה טובה לקראת הצו הראשון. אם אתם לא בטוחים לגמרי מה זה אומר ואולי לא מבינים את החשיבות של הגעה לצו הראשון במוכנות גבוהה, אנו רוצים להסביר מעט על הנושא ולתת כמה טיפים שיעזרו לכם להבין איך אפשר לנצל את הזמן הפנוי שברשותכם על מנת להתכונן למבדקי הצו הראשון.

למה בכלל להתכונן לצו הראשון?

ראשית, בואו ננסה להבין למה בכלל צריך להתכונן לקראת המבחנים לצו ראשון. ובכן, הצו הראשון שמקבלים לרוב במהלך כיתה י"א זו למעשה ההתייצבות הראשונה של כל מועמד לשירות ביטחון במיון מול המערכת. מחד, כולל הצו הראשון תהליכי קליטה בסיסיים שמטרתם להכניס אתכם לתוך המערכת, אבל מאידך הוא כולל גם חלקים של מיון וסינון ראשוני של מועמדים. איך זה עובד? החלקים המשמעותיים בצו הראשון הם המבדק הפסיכוטכני והריאיון האישי. מי ששואף להגיע לתפקידים מסוימים ובעיקר מי שמכוון לתפקידים נחשקים, חייב להבין שהצלחה בשלבים הללו היא הכרחית למדי. הנה מה שחשוב לעשות.

עומדים להתגייס לצה"ל: איך לנצל את הזמן הפנוי כדי להתכונן לצו הראשון?

סימולציות פסיכוטכני

בניגוד למבחנים שרובכם מכירים מבית הספר, המבדק הפסיכוטכני לא כולל ידע שאפשר ללמוד או לשנן. אם כך, איך אפשר להתכונן אליו? ובכן, ההכנה במובן הזה היא הרבה יותר מנטלית וחשוב להבין שמדובר במבחן ארוך שלוקח לא מעט זמן ללא אפשרות להפסקות באמצע. אם תתנסו במבדקים לדוגמא מהסוג הזה תוכלו לקבל כלים חשובים שיעזרו לכם להצליח הרבה יותר ברגע האמת.

הכנה לריאיון אישי

החלק השני והקריטי כאמור הוא הריאיון האישי עם המאבחנת הפסיכוטכנית. במהלך הריאיון ישאלו אתכם שאלות על החיים שלכם וינסו להבין לאן אתם מעוניינים להגיע בצה"ל. מצד אחד חשוב להראות גישה חיובית ורצון לשרת שירות משמעותי (ותהיו בטוחים שצה"ל פועל כדי להעלות אותה בקרב מלש"בים), אך מצד שני מוטיבציית יתר והתלהבות חסרת פרופורציות ככל הנראה לא תטיב עמכם בשלב הזה. רצוי לדבר עם חברים שכבר היו בנקודה הזאת לפניכם ולהבין בדיוק מה מחכה לכם, ואם יש לכם אפשרות לעשות כמה סימולציות עם חברים או בני משפחה זה בהחלט יכול לעזור לכם להגיע לנקודה הזו יותר מוכנים.

התייעצו עם חברים שכבר התגייסו

בתור בני נוער, כנראה שהשיחות שלכם בשעות הפנאי סובבות סביב נושאים רבים ומגוונים ואתם לא בהכרח מדברים על תהליכי הגיוס והמיון לצה"ל כל הזמן. אם תנצלו את המפגשים החברתיים שלכם לדבר על הצו הראשון וכן על תהליכי מיון נוספים שמגיעים אחריו, במיוחד עם מי שכבר עבר כמה שלבים, תוכלי לקבל הרבה מאד מידע עדכני שיוכל לעזור לכם בצו הראשון ולאחריו.

הכנה פיזית למתגייסי היחידות הקרביות

אם כבר התקבלתם ליחידה קרבית ואתם מחכים לגיוס, דעו שאתם לא צריכים להגיע במוכנות פיזית מסוימות, אבל אם כן תתכוננו ותיכנסו לכושר מראש זה משהו שבהחלט יכול להקל עליכם בהמשך הדרך. אם אתם מתכוננים לקראת גיבושים וימי סיירות, כאן כבר חשוב מאד להתכונן פיזית ומנטלית למי שאכן שואף להשתבץ באחת מן היחידות הללו.

זכרו – הכנה לצו הראשון ולשלבי המיון בהחלט תעזור לכם להגיע לאן שאתם מכוונים ויכולה להבטיח שירות משמעותי.