שומרים על הבריאות: איך כדאי להתאמן עם פריצת דיסק?

מרבית האנשים יסבלו מכאבי גב תחתון לפחות פעם אחת בחייהם, כאשר אחת מהסיבות השכיחות לכאבים מהסוג הזה נובע בעקבות פריצת דיסק. הוא מבנה סחוסי שבנוי ממעטפת של מעל למיליון סחוסים דחוסים, כאשר התוכן של הדיסק הוא יותר רך. המטרה של הדיסק היא לאפשר תנועה מלאה, לייצב את עמוד השדרה והגרעין הוא בולם הזעזועים הטבעי של הגוף. כאשר נוצרת פגיעה בדיסק היא לוחצת על מערכת העצבים, ועל כן הכאבים יכולים להקרין לא רק לגב התחתון אלא גם לאזורים נוספים. בעבור ספורטאים שנמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות של פריצת דרך יש חשש מפני אימון המתבצע עם פריצת דיסק, כאשר במדריך הבא נציג בפניכם את כל האפשרויות שעומדות בפניכם מתוך מטרה לשמור על הבריאות, אבל גם על הלב.

אימון עם פריצת דיסק – כל מה שצריך לדעת

פריצת דיסק נוצרת כתוצאה משלל סיבות – הרמה של משאות כבדים לאורך זמן, מחסור בפעילות גופנית, השמנת יתר, תאונות כמו גם שינויים במבנה של הדיסק בעקבות טראומה קודמת. אבחון של פריצת דיסק הוא חיוני גם לטובת בנייה של תוכנית טיפול פרטנית אבל גם לטובת יצירה של שגרת אימונים שנועדה לא רק לחזק את הגב אלא גם להפחית עד כמה שאפשר את התסמינים, מבלי להחמיר את אופי הפציעה. מידע על פריצת דיסק התקדם באופן משמעותי בעשורים החולפים, הן בשל העובדה כי מדובר בתופעה מוכרת ושכיחה מאוד והן בשל היכולת לטפל בפציעה הזו, ובכך להפחית את הפגיעה בתפקוד שנוצר על רקע של פריצת דיסק.

כך לדוגמה, אחד מהטיפולים בעולם הרפואה האלטרנטיבי כולל דיקור סיני לצד תרגילי יוגה. תרגול יוגה באופן קבוע מאפשר לעבוד על הגמישות, אולם צריך לקחת בחשבון כי כל תרגול של פעילות ספורטיבית – החל מתרגול יוגה ועד תרגול פילאטיס צריך להתבצע תוך שימת דגש על הפחתה משמעותית של כיפוף הגב או ביצוע של תנועות מהירות שעלולות להוביל להחמרה משמעותית בתסמינים של הכאב שנוצרים בעקבות פריצת דיסק.

 

 

מה חשוב לדעת רגע לפני שמתאמנים עם פריצת דיסק?

ככלל, אין איסור להתאמן במידה ואתם מאובחנים עם פריצת דיסק. דווקא האבחון אודות המצב הרפואי הזה מהווה סיבה מעולה להגביר את המוטיבציה לאימונים, וזאת בשל ההשפעה החיובית של אימון על שגרת החיים. במסגרת של אימון ניתן לעבוד בצורה מבוקרת על כל קבוצות השרירים ואף לחזק את עמוד השדרה, באמצעות תרגילים ייעודים המתבצעים בעצימות נמוכה. לפני שאתם מתחילים להתאמן רצוי לקבוע תור אצל האורטופוד בשביל לקבל אישור רפואי וכן להתייעץ איתו, כל זאת מתוך מטרה להוביל לאימון בטוח שיאפשר לכם לא רק להוריד במשקל ולהתחטב אלא גם לחזק את הגוף.

אימון אפקטיבי – כך תעשו זאת

מאחר וכל עומס עשוי להוביל להחמרה של התסמינים שנוצרים בעקבות פריצת דיסק, העדיפו שלא לקחת איתכם לאימון משקלים גבוהים אלא להיעזר במשקל הגוף שלכם או במשקלים נמוכים, כמו של בקבוק מים. בנוסף, חשוב להיות קשובים לעצמכם ובמידה ואתם מבחינים בכאב לא להתעלם ממנו, אלא לעצור. בנוסף, בשגרת האימונים שלכם מומלץ לשלב תרגילים סטטים שמאפשרים לכם לשמור על יציבה נכונה אבל גם על מנח נכון של הגב. כאן תוכלו למצוא סדרה של תרגילים שאותם ניתן לבצע בבית, כל זאת מתוך מטרה לשמור על שגרת הספורט שלכם ואף להפחית את הכאבים ואף לשמור על סדר יום המשלב בין אורח חיים בריא ומאוזן.

לסיכום

פריצת דיסק היא פציעה שכיחה שמתרחשת הן אצל גברים והן אצל נשים, והיא עלולה להתפרץ בכל גיל. בניגוד לדעה הרווחת, אפשר ואף רצוי לשלב פעילות ספורטיבית המתבצעת באופן מבוקר, וזאת לצד טיפולים מהעולם האלטרנטיבי שנועדו לסייע לטובת התמודדות עם הכאבים והפחתת הסיכוי להליך רפואי, בעקבות החמרה בפציעה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.