קולגן: בואו ננפץ את המיתוסים

קוסמטיקה, ספורט, בריאות – כל אלה תחומים, בהם יש לא מעט באזוורדס, דעות שונות וחילוקי דעות. כך גם בכל הנוגע לנושא הקולגן, שיש לו השלכות לתחומים רבים, כולל שלושת אלה שכרגע הזכרנו. למעשה, יש סביבו כמה וכמה מיתוסים מעניינים:

קודם כל – מה זה קולגן?

קולגן הוא אחד מהחלבונים שנפוצים ביותר בעולם בעלי החיים למיניהם. כך גם לגבי בני האדם. גוף האדם משתמש

בקולגן, כחומר אשר מחבר בין איברי הגוף השונים. כתוצאה מכך, הוא נמצא בשימוש על פני הגוף כולו.

"אין צורך בתוספת קולגן לגוף"

אם הקולגן חיוני לגוף, ניתן לשער שהגוף מייצר אותו בכמות מספקת. אכן, זו היא השערה הגיונית. עם זאת, ידוע שייצור חומר זה בגוף עשוי להיפגע משמעותית, כתוצאת לוואי של שורת גורמים. בין גורמים אלה, נמצאים צריכת סוכר גבוהה (דבר נפוץ מאוד), עישון (גם כן נפוץ למדי עדיין), חשיפה מוגזמת לשמש (רלבנטי מאוד לאזורנו הגיאוגרפי), צריכה מוגזמת של אלכוהול ואף מחסור בצריכת חלבונים או בוויטמין C. בפועל, קולגן משמש בקוסמטיקה לקידום עור חלק וכן לחיזוק עצמות ומפרקים, כולל עבור ספורטאים (שסובלים משחיקה מוגברת שלהם).

קולגן לא חשוב – זו סתם אופנה

קודם כל, אין ספק לגבי חשיבות הקולגן. בכל הנוגע לאבני היסוד של החיים, אם מדברים על חלבונים, אז הקולגן הוא החלבון העיקרי שממנו בנוי גוף האדם. פגמים בייצור חלבון זה בגוף, מתבטאים בפגיעה בתפקודו השוטף ובבריאותו. למעשה, הקולגן גם נוטל חלק חשוב בבניית הפאסיה (Fascia), שהיא סוג רקמה מחברת כלל גופית, שבשנים האחרונות קולטים יותר ויותר את חשיבותה הרבה.

קולגן ננפץ את המיתוסים

"אי ספיגת קולגן בגוף"

ישנה טענה נפוצה מאוד, לפיה קולגן אשר ניטל באופן חיצוני, לא באמת נספג בגוף. מנגד, החברות שמספקות תוספים מסוג זה, מציגות מחקרים שטוענים אחרת. זאת, בהתבסס על שיטות שהן פיתחו, להבטיח שהקולגן אכן ייספג. כך שניתן לומר ששני הצדדים צודקים. באופן בסיסי, קולגן לא בנוי לספיגה חיצונית בגוף. מאידך, בעולם התרופות ותוספי המזון מפותחים כל הזמן פתרונות, שמאפשרים לעקוף מגבלות טבעיות כאלה.

מיתוס הקוסמטיקה הטבעית מחליפת הניתוח

יש שחושבים, שניתן להשיג את האפקט של ניתוחים קוסמטיים באמצעיים טבעיים בלבד. בפועל, ניתוחים אלה עשויים לספק שינוי מראה בהיקף רחב כל כך, שאף טיפול טבעי לא ישיג זאת. כמובן, אנו לא מדברים על שינויים קלים, כאלה ואחרים, שאכן ניתן להשיג בעקבות שינויים תזונתיים וטיפולי יופי מסוגים שונים. אחת הדרכים לביצוע השינוי הקוסמטי הניתוחי, היא שימוש ב"חומרי מילוי". יש מספר סוגים נפוצים של חומרים אלה, כאשר אחד הבולטים שבהם הוא הקולגן.

לסיכום

קולגן הוא נושא מורכב, בדומה לנושאים רפואיים רבים. מסיבה זו, מומלץ להתעמק בנחת וביסודיות בפרטים, בהתאם לצורך שעומד בפניכם להשתמש בקולגן. לא כדאי לקבל החלטות חשובות, רק על בסיס אמירות כוללניות ופסקניות מדי.