נוסעים להודו: מה עושים ברישיקש?

רישיקש

העיר רישיקיש נחשבת למרכז רוחני שמושך אליו מיליוני תיירים מכל רחבי העולם, כולל תיירים רבים מישראל. אם אתם מתכננים להגיע בקרוב לצפון הודו, מדובר ביעד מושלם שמספק גם התרוממות רוחנית אבל גם לא מעט אטרקציות. מה עושים ומה חשוב לדעת רגע לפני ההגעה? להלן הפרטים.

רישיקיש: הפנינה של צפון הודו

צפון הודו ידועה בתור מוקד עלייה לרכז של רבבות תיירים, לא מעט בזכות עיר בשם רישיקיש. רישיקיש היא עיר קדושה לדת ההינדו, ומהווה את אחד מהמרכזים הרוחניים החשובים ביותר בהודו כמו גם במזרח. ביחס לערים אחרות בהודו, השוהים ברישקיש מספרים כי יש לה את הקסם הייחודי שלה ולכן רבים חוזרים שווב ושוב, לא מעט בזכות האווירה הרוחנית והקדושה אך גם בזכות היכולת לעצור ולנוח מקצב החיים העמוס והמתיש. אם אתם מתכננים להגיע להודו, אין ספק כי מומלץ לבקר ברישיקש כי זו הזדמנות מעולה להכיר את האופי ההודי ואת המהות של רוחניות ושקט נפשי בעלי משמעות אדירה גם לאחר הביקור במקום.

מתי הכי מומלץ להגיע?

מזג האוויר ברישיקיש נחשב ליציב ונוח ברוב ימות השנה, אולם התקופה המומלצת לביקור היא דווקא בתקופת החגים (ספטמבר עד אוקטובר) ואם אתם מחפשים להתרחק מהמולת התיירים, ניתן להגיע עד לחודש מרץ. בתחילת חודש אפריל מתחילים באזור מונוסים כמו גם סופות שגורמות לנהג הגנגס הקדוש לעלות על גדותיו, ולכן שימו לב לפני שאתם מגיעים לתחזית מזג האוויר המעודכנת.

אטרקציות באזור

קורסי יוגה

מאחר ומדובר במרכז רוחני, מתקיימים בעיר עשרות שיעורים וסמינרים של מדיטציה ויוגה (אפילו ראש ממשלת הודו מבצע יוגה באופן מרשים ביותר). שימו לב כי ישנם באזור גם אשרמים המציעים קורסים המועברים ע"י מורי יוגה מובילים בכל רחבי העולם, כאשר קורס יכול להימשך בין מספר ימים ועד שלושה שבועות ויותר. לרוב, התשלום בקורס מתבצע ע"פ דאנה – כלומר כל משתתף משלם כפי שהוא מסוגל ורואה לנכון. שימו לב כי ישנם גם לא מעט מדריכים שמגיעים מהארץ ומעבירים סמינרים וקורסים, ועל כן מדובר בדרך נהדרת להעביר את הזמן כמו גם להכיר ישראלים מכל רחבי הארץ שמגיעים עד להודו בכדי לקחת חלק בקורסים.

טקס הפוג'ה

אטרקציה נוספת היא כמובן טקס הפוג'ה. מדובר בטקס מרכזי שמתבצע בכל יום לקראת שעת השיקעה, ובמסגרתו מניחים המקומיים נרות הצפים על נהר הגנגס שנחשב כאמור לנהר קדוש ובעל חשיבות רוחנית עצומה. מאחר ומדובר בטקס קדוש, אסור לעשן באזור ועל כן חשוב לכבד את כללי המקום.

טיולים למפלים

מרישיקיש ניתן לצאת לטיולים במפלים עוצרי נשימה כמו מפלי רישיקיש הנמצאים במרחק של 15 דק' נסיעה ממרחק העיר, כמו גם להגיע למפלים גדולים שנמצאים במרחק של 45 דק' נסיעה. מעבר לכך, ניתן לקחת חלק בטיולים של מספר שעות בסמוך לעיר כמו גם בטרקים ארוכים המתקיימים לאורך נהר הגנגס ע"י מדריכים מקומיים דוברי עברית, כפי שנציג כעת.

טראקים

חובבי הטיפוס ישמחו לשמוע כי מרישקיש יוצאים לטראקים עוצרי נשימה, כאשר המוכר מבינהם נקרא גננוטרי והוא מתבצע לאורך כשלושה ימים. בנוסף, ניתן לצאת לטארק בעמק הפרחים – ובכך להתרשם משמורות טבע עוצרות נשימה שמכילות סוגים שונים של צמחים ופרחים.

לסיכום, רישיקיש היא מקום קסום שמשלב בין רוחניות לבין יכולת אמיתית להשתלב בשקט ובשלווה המזוהים כל כך עם הודו. אל תשכחו לבקר גם באזור לקרסמן ז'ולה שנחשב לאחד האזורים האהובים ביותר ע"י מטיילים, וזאת בשל החנויות הרבות כמו גם מסעדות מצוינות שמגישות אוכל הודי ומערבי משובח. מדובר בפנינה אמיתית בלבה של צפון הודו, ועל כן אם אתם מתכננים להגיע – נשמו עמוק, הגעתם באמת לגן עדן.